Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi almak için ve Randevu talebi için mesai saatleri içinde : 0242 511 07 47 ‘nolu telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Sigara Bırakma Tedavisi

 • Sigara Bağımlılığı

  Birçok önemli hastalığın bir numaralı müsebbibi olan sigara hakkında birçok gerçek ortaya konulmuş durumdadır. Kanser, kalp krizi, KOAH gibi rahatsızlıkların nedeni olmasına rağmen gerek ülkemizde gerekse dünyada hala milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Ülke ekonomileri içinde önemli bir kayıp olmasından dolayı sigara tüketiminin azalması için birçok farklı uygulama hayatı geçirilmektedir. Başta ülkemiz olmak üzere birçok ülkede yer alan yasaların da önemli bir oranda başarısız kaldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Sigaraya bağlı nedenlerden dolayı her 10 saniyede bir kişinin hayatını kaybediyor olması da sigara tüketimi üzerinde yüksek bir oranda etkili olmamaktadır. Bunda önemli bir etki nikotinden kaynaklanmaktadır. Bağımlılık özelliğine sahip nikotinin terk edilme oranı oldukça düşük seviyelerde kalmaktadır. Bununla birlikte yaşanılan mutluluk da önemli bir etkiye sahiptir. Nikotinin beyindeki dopamin seviyesini arttırma özelliğine de sahiptir. Bundan dolayı kısa bir süre için geçerli olan mutluluk hissi vermektedir. Bundan dolayı da özellikle mutsuz anlarda sigara tüketimi çok daha yüksek seviyelere çıkmaktadır. Bu seviyenin giderek düşmesi ise sigara içmeyerek oluşmaktadır. Bundan dolayı da kişide uykusuzluk, baş ağrısı, yorgunluk ve stres görülmektedir. Bunların hepsinin aynı anda ortaya çıkması zor olsa da birkaç tanesinin görülmesi sigara tüketim isteğini harekete geçirmektedir. Böylelikle sigara bırakılması pek mümkün olmamaktadır.

  Sigaranın bıraktırabilmesi için farklı yöntemler denenmektedir. İlaç tedavili yöntemin dışında hipnoz, psikoterapi, nikotin flasterleri ve akupunktur sıklıkla başvurulan tedavi şekilleridir. Kişinin gerçekten sigarayı bırakmak istemesi halinde uygulanan hipnoz yöntemi birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bilinçaltına gönderilen uyarılar sayesinde etkili olduğu da yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Tedavi şekli ve seans sayısı ise kişinin vücut yapısı ve sigara ile olan ilişkisine göre değişkenlik göstermektedir. Günde birkaç paket bitiren kişilerin seans sayıları çok daha yüksek sayısı olabilmektedir. Birçok kişi tarafından tercih edilen akupunktur tedavisi ise beyindeki adrenalin ve dopamin oranları ile ilişkili bir şekilde çözüm üretmektedir. Yapılan çalışmalarda sigaranın bırakılmasıyla beyinde hissedilen yoksunluk semptomlarının akupunktur yolu ile azaltıldığı görülmektedir. Bundan dolayı sıklıkla tercih edilen bir sigara bırakma yöntemi olmaktadır. Akupunktur iki farklı şekilde kullanılabilmektedir. Birinci yöntemde kulak değerlendirilmektedir. Kişinin kulağında yer alan akupunktur noktalarının her birine özel iğneler takılmaktadır. Böylelikle sigaranın istenmesi çok daha az olmaktadır. Bir hafta boyunca çıkarılmayan bu iğnelerin değişimi de yine aynı şekilde yapılmaktadır. Diğer akupunktur işleminde ise vücuttaki akupunktur noktalarına iğneler yerleştirilmektedir. İstenilmesi halinde ya da doktorun ihtiyaç görmesi halinde bu yöntemlerin her ikisinin de aynı anda kullanılması da mümkün olmaktadır.

  Bilindiği gibi sigara bağımlılığı sadece fiziksel bir etkiye sahip değildir. Her ne kadar kişinin sahip olduğu duygu değişimlerinden dolayı fiziksel tepkilerin farklılaşması mümkün olsa da aynı zamanda psikolojik bir bağımlılıktan da söz edilmektedir. Bunun içinde kişinin sigarayı bırakmasında bu etkenlerinde göz ardı edilmemesi gerekir. Sigaranın bırakılması manevi anlamda da büyük bir boşluk yaratacağından kişinin buna ikna olması çoğu zaman önemli bir sorundur. Her duygu değişiminde sigaraya başvuran kişilerde bu oran çok daha yüksektir. Bunun için öncelikle psikolojik destek alınması çok daha kolaylaştırıcı bir etken olmaktadır. Bu noktada tercih edilen ve yeni sayılan bir tedavi yöntemi daha bulunmaktadır. Giderek artan bir şekilde kullanılan Mora Terapi fiziksel ve psikolojik anlamda aynı anda ilerleyen bir işleyişe sahiptir. Bundan dolayı da çok daha etkili ve kalıcı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. İlk

  olarak 1975 yıllarında bulunmuş olan işleyişin önemli bir elektromanyetik frekansa göre hareket ettiği de bilinmelidir. Mora terapi ile bağımlı olunan maddenin sahip olduğu frekans yapısı değiştirilmektedir. Özel bir teknolojik alt yapı ile yapılan bu değişiklik ile bedende algılanışı etkilenmektedir. Böylelikle de sigaranın bilgisi bağımlı olan kişinin bedeninde bir yabancı konumuna gelir. Fiziksel olarak sağlanan bu değişim ile sigaranın etkisi azaltılmaktadır. Ancak bu durum yeterli değildir. Aynı zamanda kişinin duygularının da değiştirilmesi gereklidir. Bu durumla da sigaraya karşı olan ilgi ve isteğin önemli bir oranda azaltıldığı yapılan çalışmalarda görülmektedir. Oldukça kalıcı bir şekilde sağlanan bu terapi ile kolaylıkla sigaradan kurtulmak mümkün olmaktadır. Bir saat süren tek bir seans ile işlem sona ermektedir. Ancak bazı durumlarda birkaç seans yapılması da gerekebilir. İşlem sonucunda sigara bağımlısı olan kişinin sigaraya karşı son derece isteksiz olduğu görüldüğü gibi fikir anlamında bir bilgisinin olmadığı da söylenebilir.

 • Sigara Bırakma Tedavisi

  Özel olarak tasarlanmış koltuğa oturulmasıyla seans işlemi başlatılmaktadır. Öncelikle bilinmelidir ki Mora sigara bırakma terapisinde herhangi bir kötü durum söz konusu değildir. Acı, ağrı gibi durumların yaşanması mümkün değildir. Bundan dolayı herhangi bir kötü niyet taşınması ya da tereddüt edilmesine de gerek yoktur. Tedavi sırasında bağımlı kişinin iki eline cihaz verilmektedir. Özel iletken elektrodlar el ile tutulduğu gibi iki ayağında özel iletken özellikli plakalar üzerinde olması sağlanmaktadır. Alın bölgesinde ise bir adet elektrot sarılı olarak bulunmaktadır. Eller ve ayaklardan alınan ölçümler ile işlem başlamaktadır. Oldukça sıkıntılı bir süreç olan sigara bağımlılığından kurtulma isteği de terapi açısından son derece önemlidir. Bundan dolayı kişinin mutlaka istekli ve sakin olması büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte yapılacak işlemlerde başarı oranı da diğer terapilere göre çok daha yüksek orana sahiptir. Mora Terapi işleminin başarılı olması için yapılması gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Öncelikle işlem öncesinde alkol ve kahve ürünlerinin tüketimi olmamalıdır. Bununla birlikte su başta olmak üzere bol sıvı alımının da önemli bir katkısı olmaktadır. Tedaviye gelmeden önce sigara azaltımı ya da içilmemesine ise gerek yoktur. İşlem sırasında sigaradan getirilmesi de önemlidir. Çünkü bilinmelidir ki Mora Terapi işleminde elektromanyetik frekansı değiştirilen ürün bu sigaradır. Bunun için bu sigaralardan alım sağlanmaktadır. Oldukça kolay bir işlem olan Mora Terapi sonrasında ise bir temizlenme süreci başlatılmaktadır. Bundan dolayı da bağımlı olan kişinin tedavi sonrasında bol su içmesi önem arz etmektedir. Böylelikle toksinlerin çok daha hızlı ve kolay bir şekilde vücuttan atılması sağlanmaktadır. Bundan sonra da sigara fikrinin akla getirilmemesi sağlanacaktır. Bununla birlikte işlem sonrasında dinlenilmesi de önemlidir. Yüksek elektromanyetik frekansların gönderilmesi vücut üzerinde yorgunluk hissi verebilmektedir. Bundan dolayı da kişinin fiziksel işlemlerde bulunmaması ve mümkünse dinlenmesi gerekir. Bununla birlikte uygulama sonrasında birkaç gün sıcak su ile banyo yapılması da toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olacak bir başka işlem türüdür. Kişinin imkanı varsa sauna hizmeti de önemli oranda katkı sağlamaktadır. Bununla birlikte alkol ve kahve tüketimi de birkaç gün olmamalıdır. Kişinin bu yöntemle sigara bırakması için bir zorluk yaşaması ise mümkün değildir. Kişinin tamamen içinden gelen telkinler ile bu işi yapacağı da görülecektir. Bununla birlikte bağımlı olan kişilerin sigaradan kurtulduktan sonraki hayatın çok daha kaliteli olacağı da hatırlanılmalıdır. Psikolojik destek alınması da yine tavsiye edilen hususların başında gelmektedir. Çok daha sağlıklı ve kaliteli bir hayata adım atmak için sigaranın bırakılması öncelikli koşuldur.

Dr. Recep ÇELİK’ten Randevu Alın

Adınız Soyadınız (Gerekli)

E-posta Adresiniz (Gerekli)

Telefon Numaranız

Hastalığınız

Doktor

Tarih

Rahatsızlığınız hakkında bilgiler