Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi almak için ve Randevu talebi için mesai saatleri içinde : 0242 511 07 47 ‘nolu telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Alerjik Astım Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Alerjik astım ve alerji hakkında merak edilenleri bu yazımızda paylaştık.

Alerji, çoğu zaman bireyin temas ettiğinde sorun yaşamadığı bir maddeye karşı vücudun anormal duyarlılık göstermesi olarak tanımlanabilir. Yani yediğimiz bir besin veya içtiğimiz  bir içecek veya soluduğumuz  havadaki yabanci maddeler veya  herhangi bir nedenle temas ettiğimizde bir maddeye karşı vücudun vermiş olduğu  tepkiye Alerji denebilir. Çoğu  zaman aile bireyleri arasında genetik Faktörlerde  Alerjik astımda rol oynadığı bilinir.Çünki aile bireylerinin çoğunda astım belirtileri  görülmektedir. Read more

Kronik Yorgunluk

Kronik Yorgunluk Nedir? Dr. Recep ÇELİK Anlatıyor.

Kronik Yorgunluk Nedir?

Kişinin hissettiği yorgunluk bedensel veya zihinsel yoğun bir çalışma ile ilgili değilse, dinlenmekle geçmiyorsa ve başka bir tıbbi veya psikiyatrik bozukluktan kaynaklanmıyorsa kronik yorgunluk akla gelmelidir.
–    Yorgunluk tablosuna genellikle baş ağrısı, boğaz ağrısı, hassas lenf bezleri, kas ağrıları, eklem ağrıları, uyku bozukluğu ve egzersizle belirtilerin artması gibi şikayetler de eklenir.Yorgunlukta beceri isteyen işlerde zorlanmalar görülür. Read more

Obezite (Şişmanlık) Hastalık mıdır?

Obezite bir hastalıktır ve tedavisi mümkündür.  Obezite; günümüzde en önemli sağlık sorunları arasında birinci sırayı  almaktadır. Son yirmi yıl  süresince Türk insanı gün begün  şişmanlamaktadır.  Yüz kişiden otuz kişisi obezdir.Oran  %30  civarındadır. Obezite Bir taraftan sağlığımızı  tehdit etmekte,diğer taraftan da ülkeyi ekonomik kayba uğratmaktadır. Ne yazık ki  ,kilo alirken de  kilo  verirken de para öderiz .Bir tarafdan da  fazla kiloların  neden olduğu  hastalıkların tedavisi ile  uğraşır dururuz. Bu nedenle bu gün obezite yada şişmanlık ilgili yazmak istiyorum.

Read more

Egzama Nedir? Egzama Türleri, Egzama Teşhisi, Egzama Tedavisi

​Egzama hastalığı her yaşta görülen, deriyi tutan enflamasyonla karakterli hastalıktır.Deri de sıcaklik , kızarıklık ,kuruluk , yangı yer yer çatlama ,pullanma ve dokuntulu ,sulu bazen yaralar , lezyonlar ile karakterize dir. Egzama hastalığı oluşturan etmene bağlı olarak bazı yaş gruplarında daha yogun görülür yine egzamanin etkenine bagli olarak vucudun bazi bolgelerinde daha yogundur. Yukardaki sebeplerden dolayı tedaviye yaklaşımında farklılık vardır. Bebeklik ve çocukluk çağında ve 45 -50 yaşlarda görülme oranı daha çok artmaktadır.

Read more

Diyabet Nedir?, Türleri Nelerdir, Belirtileri ve Teşhisi

Diyabet nedir  deyince halk arasında şeker hastalığı diye bilinir.Metabolik Hastalıkların en önemlisi ve en  çok bilinendir .Diyabet, başta karbonhidratlar (şekerler) olmak üzere protein ve yağ metabolizmasını ilgilendirir, kan şekeri  sürekli yüksektir.Diyabet hastalarındaki temel metabolik bozukluk, kan yoluyla taşınan glukozun(şekerin) hücrelerin içine girememesidir.Ve vücudun  enerji ihtiyacını  karşılayan glukoz,kullanılmaz.Bundan  dolayı  Glukoz kanda yüksek düzeylerde dolaşır.

Read more

Bağırsak Mantarı Nedir?

Bağırsak Mantarı (Kandida) Nedir?

Bağırsak mantarı veya Kandida albikans ,kandidiyazis diye de bilinenhastalığına sebep olan patolojik mantar türlerinden en önemlisidir.  Bağirsak florasında bulunan bu mikroorganizmalar ( kandidanın maya formu)  sindirim  sistemini  destekleyip bağışıklık sistemini güçlendirirler. Sağlıklılı bir Bağırsak Florasında yararlı ve zararlı mikroorganizmalar  bir denge halinde bulunur ve  bir  ekosistem oluştururlar.  Bu denge bozulduğu zaman bagırsak  florası, zararlı mikroorganizmalar lehine özellikle kandidanın  mantar formu lehine değişmektedir .

Read more