Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi almak için ve Randevu talebi için mesai saatleri içinde : 0242 511 07 47 ‘nolu telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

[Vc_row]

Kabızlık Tedavisi h2 > [/ vc_column_inner]
[/ vc_column_inner]
[/ vc_column_inner] [/ vc_row_inner]
 • Kabızlık Nedir?

  İki Veya üç Boyunca dışkının yapılamaması ya da kuru ettik sert bir sekilde zorlanarak çıkması kabızlık probleminin var oldugunu göstermektedir. Bağırsak hareketlerinin azalmasından Dolayi boşaltımın yapılmasında sıkıntı yaşanması Olarak Açıklanan kabızlık, evlat Dereceli, importance gösterilmesi Gereken Bir hastalıktır. Görülme olasılığı sık olmasından Dolayi uzerinde durulmayan rahatsızlıklardan Bir tanesi Olan kabızlığın Kısa Süre icinde geçmesi mümkündür. Bağırsak hareketliliğine Bağlı olduğundan Dolayi görülme Şıklığı ya da süresi kişiden kişiye farklıdır. Ortalama olarak ifade Edilmesi gerekirse Kişinin Haftada en az üç defa Büyük tuvalete çıkması Gerekmektedir. Eklendi bunun Altında kalınması Halinde imkb kabızlık probleminin yaşandığı söylenebilir.

  Kabızlık sorununa yakalanılmaması için bağırsak işleyişinin yeterli seviyede olması sağlanmalıdır. Kabızlık probleminin sıklıkla kişide oluşması aynı zamanda farklı hastalıklara da zemin hazırlamaktadır. Bundan dolayı kısa süre içinde geçirilmesi gerekli bir durumdur. Kişinin üç günden fazla tuvalete çıkmaması, alt karın bölgesinde ağrı hissetmesi, dışkıda kan görülmesi, dışkı yapımında acı çekilmesi ya da aşırı kilo kaybı gibi bir durumun olması halinde mutlaka doktora başvurulması önerilmektedir. Kronik kabızlık sorununa sahip kişilerin önemli rahatsızlıkları olabilmektedir. Bundan dolayı kabızlık sorununun geçmemesi durumunda da birtakım testler yaptırılmalıdır.

 • Kabızlık Neden Olur?

  Kabızlığın temel nedeni olarak bağırsak sorunu gösterilmektedir. Sindirim sisteminden dışkının çok yavaş geçmesi kabızlığı tetiklemektedir. Bu durumun oluşması dışkının olduğundan çok daha sert ve kuru kalmasına neden olmaktadır. Yeterli sıvı tüketimi olmayan kişilerde bağırsakların kasılma hareketi dışkının çıkması için yetmemektedir. Bu durumda kabız kalınmasına yol açmaktadır.

  Kabızlık oluşumu üzerinde doğrudan etkili olan bağırsak yavaşlığının birtakım sebepleri bulunmaktadır. Bunlardan en dikkat çekeni ise sıvı alımıdır. Günlük yeterli oranda sıvı alımına sahip olmayan vücutların dışkı atımında sorun yaşaması mümkündür. Ayrıca yetersiz lift alımı da bununla birlikte etkili olmaktadır. Kişinin tuvalet ihtiyacını da geciktirmesi bağırsak yavaşlığını ilerleten hususlardandır. Ayrıca fiziksel hareketinde yetersiz bir düzeyde kalması önemli bir unsurdur. Bundan dolayı kabızlık çeken kişilerin spor yapması son derece faydalıdır. Spastik kolon rahatsızlığı da bağırsak yavaşlığı üzerinde etki sahibidir. Bununla birlikte rektum rahatsızlıkları, hormonal değişiklikler ve tuz kaybı da yine önemli oranda etkilidir. Bu gibi nedenlerden dolayı kabız problemi ortaya çıkmaktadır. Ancak bazı durumlarda kabızlık oluşumu çok daha fazla olmaktadır. Kabızlık nedenleri olarak sıralanan bu durumların dışında bazı unsurlara sahip kişilerin çok daha yüksek oranda ve sıklıkla kabızlık şikâyeti çekmeleri normaldir. Uzun süre hareketsiz kalan kişilerde kabızlık çok daha sık görülmektedir. Bunun dışında yaşlılarda ve bazı ilaçları devamlı kullanan kişilerde kabızlık oranı çok daha yüksektir. Yatalak kişiler ve kemoterapi gören kişilerde de kabızlık sıklıkla görülen rahatsızların başında gelmektedir. Ayrıca cinsiyet farklılığı da kabızlık nedenleri bakımından önem arz etmektedir. Yapılan araştırmalar ile görülmektedir ki kadınlar, erkeklere kıyas ile çok daha sık bir şekilde kabızlık sorunu çekmektedir. Bununla birlikte hamilelik dönemlerinde de kabızlık sorunun çok daha sık bir şekilde oluşması mümkündür. Bu gibi durumlarda telaş yapılmaması gerekir. Çünkü gerginlik ve kasılma son derece risklidir. Bundan dolayı hamile kişilerin birtakım egzersizleri yapması ve devamlı temiz hava alması önemlidir. Hamilelik dönemini oturarak

  geçiren kişilerde kabızlık görülme riski çok daha yüksek olmaktadır. Doğal meyve suları da kabızlık oluşumunun engellemektedir.

 • Kabızlık Tedavisi

  Kabızlık çok sık görülen bir rahatsızlık olduğu için birtakım işlemler yapılarak giderilebilir. Ancak bazı durumlarda medikal anlamda müdahalelerde gerekli olabilmektedir. Bundan dolayı öncelikle doktora başvurulması önem araz etmektedir. Ancak çok hafif ve kısa süreli olan kabızlık sorunlarının giderilmesinde birtakım değişiklikler son derece yeterli olmaktadır.

  Öncelikle kabızlık sorununa sahip kişilerin beslenmesine dikkat etmesi gereklidir. Yüksek lif içeren besinlerin tüketimi önemlidir. Ayrıca gün içerisinde sıvı alımı da düzenli olmalıdır. Bununla birlikte hareketsiz kalınmaması şarttır. Düzenli ve hafif tempolu yürüyüşler ya da egzersizler bağırsak için faydalı olmaktadır. Bunun dışında tuvalete zamanında çıkmakta önemlidir. Tuvalette daha fazla vakit geçirmek ve sakin kalmak kabızlık sorununu çözme konusunda önem taşımaktadır. Bu gibi durumların yapılmasından sonra kabızlık sorunun geçmemesi halinde ise kolonoskopi tercih edilmektedir. Kronikleşmiş olması kabızlığın çok daha ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmasını doğurmaktadır. Bunun içinde düz bağırsak kabızlığı ya da kalın bağırsak kabızlığı olup olmadığı incelenmektedir. Radyolojik incelemelerden sonra yapılan kolonoskopi ile bağırsak çevresindeki tümörler ve polipler teşhis edilmektedir. Daha sonrasında ise kişiye bir liste verilmektedir. Listede besin tüketimi hakkında bilgiler bulunmaktadır. Kronik kabızlığın geçirilmesi için meyve ve sebze tüketimi çok olmalıdır. Ayrıca günlük 2 litre su içilmesi de gereklidir. Bağırsak işleyişinin giderek tembelleşmesinden kaynaklanan bu sorunun çözümü kısa süre içinde olmazsa farklı bir yöntemin uygulanması da mümkün olmaktadır.

  Kronik kabızlığın iki farklı çeşidi vardır. Bununla birlikte oluşum durumları da ayrılmaktadır. Akut kronik kabızlık altı haftadan kısa sürmektedir. Görülme durumu da değişik olduğu için uygulanması gerekli olan işlemler farklılık göstermektedir. Kronik kabızlık diğer çeşidi ise 6 haftadan çok daha uzun süre devam edebilmektedir. Bu durum çok daha sert ve sıkıntılı bir sürecin oluşmasına neden olduğundan hem fiziksel hem de psikolojik bir sorun olarak ifade edilmesi mümkündür. Bununla birlikte kronik kabızlık oluşmasında ailevi nedenlerde olabilmektedir. Ailesinden bu hastalığa sahip olan kişilerde görülme olasılığı çok daha yüksek olmaktadır. Herhangi bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan kronik kabızlık çeşitleri olduğu gibi fonksiyonel kronik kabızlık için herhangi bir patolojik neden yoktur. Hipotonik kronik kabızlık ise karın ağrısı olmadan dışkılamanın seyrek olmasıyla görülmektedir. Spastik kronik kabızlık ise dışkılama sayısının az olmasına bağlı olarak karın ağrısı ve gerginliği de daha üst seviyededir. Aynı zamanda dışkılar küçük parça şeklinde kuru bir şekilde gelmektedir. Bundan dolayı da kolon bölümünde tonik kasılmalar çok daha artmaktadır. Rektal boşalmanın yetersiz olması ise Dyschezia Tipi Kronik kabızlık ile açıklanmaktadır. Bu şekilde görülen kabızlık çeşitlerinde kişiye göre tedavi uygulanmaktadır. Bebeklerde lavman maksadıyla sadece idrar sondasının makata sokulması ve irigasyon yapılması yeterli olabilmektedir. Bu durumun sağlıklı bir şekilde yapılmasından sonra bebeğin kabızlık sorunu çözümlenerek dışkılaması sağlıklı bir şekilde olmaktadır. Bunun dışında idame tedavisi de doktor tarafından verilebilir.

  Kabızlık küçümsenebilecek bir hastalık değildir. Çünkü tek başına bir hastalık sayıldığı gibi aynı zamanda başka bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir. Bundan dolayı incelenmesi ve takip edilmesi gereklidir. Yorgunluk, halsizlik, terleme gibi rahatsızlıkların kabız olan kişide görülme olasılığı çok daha yüksektir. Bununla birlikte deri, kalp ve ruhsal hastalıkları da

  kabızlık tetiklemektedir. Egzama, Ürtiker, kaşıntı, cilt döküntülerinin kabız problemi çeken kişide sıklıkla görüldüğü bilinmektedir. Aritmi, Taşikardi ve hipertansiyon gibi kalp hastalıklarının da belirleyicisi kabız olabilmektedir. Şizofren, Epilepsi, Panikatak, Depresyon gibi ruhsal hastalıkların oluşum sürecinde de kabızlık önemli bir etkiye sahip hastalıklardan bir tanesi olmakla birlikte doğrudan temas edebilmektedir. Sinüzit, Astım, Üsye, Migren gibi hastalıkların belirtisi olarak da kabızlık görülebilir.

[/vc_row]

Kliniğimizde Uygulanan Testler

Tedavi yapılması gerekliliği oluştuğunda artık hastaya bazı testler yapılmalıdır. Bu testler arasında:

 • Kompriensiv test: Genel tarama testidir ve hastanın genel durumu hakkında bilgi verir. Her hastaya uygulanır.
 • Gıda intolerans testi: En önemli testlerdendir. Hastanın hangi gıdalar intoleransı olduğunu tespit eden testtir.
 • Allerji profil testi: Hastanın neye karsı allerjisi olduğunu belirleyen testtir.
 • Bağırsak flora testi : Bütün hastalıklarda bağırsak florası hastalığın oluşmasında asıl etkendir. Bu test ile kişinin bağırsak florası değerlendirilmektedir. Her hastalıkta değerlendirilen bir testtir.
 • Ağır metal testi:Vücuttaki ağır metalleri tespit eden testtir. Ağır metaller, bağırsak florasının bozulmasında etkendir (toksik etki yapar), Hormon salgılayan glandlarda(bezlerde) birikerek bezlerin işlevini bozarak hastalığa sebep oluşturur. Sinir sistemi , (yağ dokusu) beyin, omirilik, periferik sinir sistemi dokularında birikirek hastalık oluşturur.
 • Hormon testi: En önemli testlerdendir, hormonlar vücudumuzu idare eden gizli patronlardır. Çoğu hastalıkta azlığı veya çokluğu ile işin içindedir.
 • Nörotransmitter testi: Vücuttaki seratonin, histamin, dopamine vs. nin düzeylerine bakılır. Allerjik hastalıklarda (ektopik dermatit, alerji , ürtiker vs), nörolojik hastalıklarda, (parkinson vs.), psikolojik hastalıklarda (şizofren, depresyon, panik atak, anksiyete vs), başağrılarında (migren vs.), tanı değeri çok yüksektir.
 • Emosyonel test : Bazı hastalıkların sebebi yaşanan duygusal değişimlerdir.
 • Toksin testi : Vücudumuza herhangi bir yolla giren toksinleri tespit etmede bu testi kullanırız. Toksinler daha çok solunum yoluyla alınır. Bunlar arasınsda, kimyasal toksinler, radyoaktivite, elektriksel stress sayılabilir.
 • PH testi : Vücudun pH sını belirleyen bir testtir, oldukça önemlidir. Vücudumuz normal pH nın dışına çıktığı zaman hastalıklar ortaya çıkar.

Tüm bu testlerle hastalıkların etkenleri tespit edilir. Elde edilen sonuçlarla hastalara özel olarak tedavi seçenekleri uygulanır. Özellikle vücut için zararlı olan gıdanın diyetten çıkarılması gereklidir. Tedavide gerekli olan ve eksik kalan mineral, vitamin desteğinin sağlanması ile birlikte de gerekli düzenlemeler yapılır. Bunların yanı sıra toksik olan maddeler detox yöntemleri ve çelesyon ile vücuttan temizlenmektedir.

Bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra ACUGRAPH cihazı da kullanılmaktadır. Bu cihaz hastaları Çin tıbbı açısından değerlendirmektedir. Vücut içerisinde klinik testlerle yapılan tetkiklerde bulunan eksikler, bu cihaz ile yapıldığında enerji eksikliği olarak değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmelere göre de çeşitli akupunktur tedavileri yapılmaktadır. Tek kullanımlık iğnelerle yapılan tedavilerde de alerjik hastalıklarda etkili sonuçlar alınabilmektedir.

Dr. Recep ÇELİK’ten Randevu Alın

[Iletişim biçimli-7 id = “1360”]