Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi almak için ve Randevu talebi için mesai saatleri içinde : 0242 511 07 47 ‘nolu telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Astım Hastalığı ve Tedavisi

 • Astım Nedir?

  Solduğumuz havayı akciğerlerimize bronşlar iletir. Farklı uyaranlar yüzünden bu bronşlar aşırı şekilde daralır. Daralan hava yolları nefes alışverişinizi güçleştirebilir. Bu şekilde nöbetler halinde ortaya çıkan bu rahatsızlıklara Astım denilmektedir. Geri dönüşümlü olan bu hastalık müzmin bir hastalık olarak ta tarif edilebilir. Daralma bronşların etrafındaki zarın şişmesi nedeni ile ortaya çıkar. Bunun yanında sümük ve balgam gibi maddelerde çok fazla salgılandığında tıkanmalar meydana çıkabilir. Tüm bu sorunlar bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu hastalar özellikle bazı durumlar karşısında daha hassas olabiliyorlar. Öksürme ve hırıltılı nefes alma gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak hastanın ataklar arasında çok rahat olduğu gözlenebilir. Çocuklarda çok şık görülen bu hastalık yetişlerde daha az görülmektedir. Özellikle son yıllarda bu hastalığa çok fazla rastlanıldığı görülmektedir.

 • Astım Sebebleri Nelerdir?

  Genel olarak Astım hastalığının nedenlerine bakıldığında hem aileden gelen kalıtsal faktörler olabilir, hem de çevresel faktörler nedeni ile bu hastalığın ortaya çıkması mümkündür. Bu etkenler astım nöbetlerinin oluşmasına neden olur. Özellikle ailede bu tarz bir hastalık bulunuyor ise ailenin diğer üyelerinin bu tarz bir hastalığa yakalanması oldukça kolay olacaktır. Bu hastalığın büyük bir kısmı ise alerjik faktörler nedeni ile oluşuyor. Bazı insanlar farklı durumlar karşısında daha hassas olabiliyor. Evde yaşayan bazı böcekler, kedi tüyü, ev tozları, çiçek tozları gibi hastalıklar bu nedenle oluşabiliyor.

  Nemde astımı tetikleyen faktörler arasında sayılabilir. Mevsim değişikliklerinde Astım ataklarının arttığını görebilirsiniz. Özellikle soğuk havalarda bu ataklar daha sık görülebilir. Bazı kimyasal maddeler solunum yollarını tahriş edebiliyor. Kirli hava, parfüm, sigara dumanı, tebeşir ya da kömür tozu gibi etkenlerde bunlar arasında sayılabilir. Bu hastalar özellikle egzersiz yaparken çok dikkatli olmaları gereklidir. Egzersiz çalışmalarına başlamadan önce ilaç kullanılabilir. Kış aylarında ise bu hastalarda grip gibi hastalıklar atak başlamasına neden olacaktır.

 • Astım Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  Bu alanda en önemli belirti nefes almada çekilen güçlüktür. Hastalar nefes alıp verirken zorlanabilmektedir. Bu şekilde nefes almaya çalışan hastalar hırıltılı olarak solup alıp verir. En sık rastlanan belirti ise öksürük olacaktır. Bu alanda Astım hastaları sabaha karşı ve gece çok sık öksürük nöbetlerine tutulurlar. Uykudan uyandıran bu öksürük, inatçıdır. Bu alandaki ana etken ise broşun etrafındaki kasların kasılmasıdır. Balgam tıkanıklığı da aynı sonuçları ortaya çıkarır. Eğer bu hastalık çok fazla ilerler ise hastalarda morarmalarda görülebilir. Hatta göğüs bölgesindeki deri kaburgalar arasında içe çökmesi gibi olumsuzluklarda oluşabilir.

 • Astım Hastalığını Tetikleyen Etkenler

  Isı değişiklikleri hastalığı tetikleyen en önemli faktör olarak gösterilebilir. Soğuk havalarda Astım şikayetleri artabilir. Bunların yanında alerjik rinit, sinüzit gibi hastalıklarda kış aylarında artmaktadır. Mesleksel etkenler, gaz faktörü ve farklı kokularda tetikleyen nedenler arasında sayılabilir. Özellikle boyacılık, ziraat işleri, kuaförlük, fırıncılık gibi mesleklerde çalışan hastalarda atakların daha sık olduğu görülebilir. Evlerde olabilen küfler, ev tozu akarları da tetikleyici etkenler arasında sayılabilir. Bu hastaların temizlik yapması gerektiğinde maske kullanması önerilir.

  Muz, kabuklu deniz ürünleri, soya, fıstık, yumurta, süt besinlerde bazı bireyler için atak gelişimini etkileyebiliyor. Özellikle her mevsim görülebilen polenler Astım hastalarının en çok atak gelişimini tetikleyen etkenleri arasında yer alıyor. Bazı hastalar için evcil hayvanlarda alerjen olarak değerlendirilebilir. Halılara ya da nevresimlere yapılan bu maddeler atak riskini artırabilir. Sigara tüm solunum yolu hastalıklarında en çok karşılaşılan etkidir. Bu nedenle sigara içmek, dumanına maruz kalmak bu hastalığın tedavi sürecini olumsuz etkileyecektir. Çocuklarda bu hastalık daha fazla görülür. Peluş tarzında oyuncakların bu hastalardan uzak tutulması da önerilmektedir. Bu hastalık üzerinde yapılan araştırmalarda fazla kilolarında astım ile ilişkisi olduğu söyleniyor. Bu nedenle bu hastaların atak gelişimlerine neden olabilecek fazla kilolarında verilmesi gereklidir.

 • Astım Teşhisi İçin Kliniğimizde Yapılan Testler

  Bu alanda Astım hastalığına teşhis koyabilmek için belirli testler yapılarak tanısı çok hızlı bir şekilde konulabilir. Bunun için Akciğer fonksiyon testleri yapılabiliyor. Histamin provokasyon testleri de bu alanda önemlidir. Bu test ile aşırı cevaplılık değerlendirilir. Bunların yanında cilt testleri de yapılabilir. Bu test ile de cilt üzerinden kızarıklıklar oluşturan allerjenler belirlenir. Balgam testi ve kan testleri de bu hastalığı bronşitten ayırabilmek için yapılır. Bu hastalıkta balgamda daha fazla eozinofil bulunur.

  Teşhis için başvuran hastalarda tedavi için hastaya bazı testlerde uygulanacaktır. Hem hastalığın nedenlerinin doğru teşhis edilmesi, hem de tedavinin başarılı geçmesi için doğru analizler yapılmakta ve vücudunuzda eksik çalışan kısımlarda tek tek bulunarak düzenlenmektedir.

 • Astım Tedavisi

  Hangi hastalık olursa olsun öncelikle hastalığın çok iyi bir şekilde hikaye edilmesi avantaj sağlayacaktır. Bu nedenle hastalığın altında yatan nedenlerin çok iyi bir şekilde tespit edilmesi gereklidir. Özellikle birçok hekime giden hastalar, herhangi bir iyileşme sağlayamadığında Astım tanısı konulabilir. Bu tarz hastalarda verilen ilaçlar anlık olarak iyileşme sağlayabilir. Ancak ilaçlar bittikten bir süre sonrasında bu sorunların tekrar ortaya çıktığı görülebilir. Öncelikle hastalığı oluşturan etkenlerin araştırması hastaların sağlıklarına kavuşmasında çok daha etkili sonuçlar verecektir.

  Tedavi yapılması gerekliliği oluştuğunda artık hastaya bazı testler yapılmalıdır.

  Yapılan bu testlerle Astım hastalarının etkenleri tespit edilir. Elde edilen sonuçlarla hastalara özel olarak tedavi seçenekleri uygulanır. Özellikle vücut için zararlı olan gıdanın diyetten çıkarılması gereklidir. Tedavide gerekli olan ve eksik kalan mineral, vitamin desteğinin sağlanması ile birlikte de gerekli düzenlemeler yapılır. Bunların yanı sıra toksik olan maddeler detox yöntemleri ve çelesyon ile vücuttan temizlenmektedir.

  Bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra ACUGRAPH cihazı da kullanılmaktadır. Bu cihaz hastaları Çin tıbbı açısından değerlendirmektedir. Vücut içerisinde klinik testlerle yapılan tetkiklerde bulunan eksikler, bu cihaz ile yapıldığında enerji eksikliği olarak değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmelere göre de çeşitli akupunktur tedavileri yapılmaktadır. Tek kullanımlık iğnelerle yapılan tedavilerde de alerjik hastalıklarda etkili sonuçlar alınabilmektedir. Özellikle uzun sürelerden bu yana astım ilacı kullanan hastalarda bu yöntemlerle kesin bir şekilde sağlıklarına kavuşabilmeleri mümkün olmaktadır.

Kliniğimizde Uygulanan Testler

Tedavi yapılması gerekliliği oluştuğunda artık hastaya bazı testler yapılmalıdır. Bu testler arasında:

 • Gıda Testi; Yapılan bu testler ile vücudun tolere edemediği, zararlı olan maddelerin hastalar için yapılan diyetten çıkarılması söz konusudur.
 • Hormon Testi: Hastalığa neden olan hormonlarında araştırılması gereklidir. Çünkü eksik kalan vitamin ve minerallerin dışarıdan takviye edilmesi gereklidir.
 • Bağırsak Florası Testi: yapılan bu test ile gastrointestinal sistemine ait fonksiyonlar değerlendirilecektir. Şişkinlik, diyare, geğirme, yanma gibi şikâyetlerde bu testler tedavilerde kullanılmaktadır. Bu testlerde bozukluk var ise tedavinin başarıya ulaşması zor olacaktır.
 • Ağır Metal Testi: Vücutta ağır metaller bulunabilir. Bu test ile tespit edilebiliyor. Sonrasında çelesyon ve detox yolları bu şekilde tedavi edilebilir.
 • Toksit Madde Testi: Vücudumuzda sindirim, deri yolu, solunum yolları ile çeşitli toksikler birikebilir. Bunların yaptıkları birikim vücut içerisinde bazı fonksiyonların çalışmasını engelleyecektir. Belirlenen bu sorunlar detox yöntemleri ile vücuttan temizlenbiliuor.
 • PH Testi: Hastalarda mezenkim dokusunun PH düzeyini belirler. Normal PH değerlerine gelmesi sağlanacaktır.

Tüm bu testlerle hastalıkların etkenleri tespit edilir. Elde edilen sonuçlarla hastalara özel olarak tedavi seçenekleri uygulanır. Özellikle vücut için zararlı olan gıdanın diyetten çıkarılması gereklidir. Tedavide gerekli olan ve eksik kalan mineral, vitamin desteğinin sağlanması ile birlikte de gerekli düzenlemeler yapılır. Bunların yanı sıra toksik olan maddeler detox yöntemleri ve çelesyon ile vücuttan temizlenmektedir.

Bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra ACUGRAPH cihazı da kullanılmaktadır. Bu cihaz hastaları Çin tıbbı açısından değerlendirmektedir. Vücut içerisinde klinik testlerle yapılan tetkiklerde bulunan eksikler, bu cihaz ile yapıldığında enerji eksikliği olarak değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmelere göre de çeşitli akupunktur tedavileri yapılmaktadır. Tek kullanımlık iğnelerle yapılan tedavilerde de alerjik hastalıklarda etkili sonuçlar alınabilmektedir. Özellikle uzun sürelerden bu yana astım ilacı kullanan hastalarda bu yöntemlerle kesin bir şekilde sağlıklarına kavuşabilmeleri mümkün olmaktadır.

Dr. Recep ÇELİK’ten Randevu Alın

Adınız Soyadınız (Gerekli)

E-posta Adresiniz (Gerekli)

Telefon Numaranız

Hastalığınız

Doktor

Tarih

Rahatsızlığınız hakkında bilgiler